İçeriğe geç
+90 505 506 38 10 WhatsApp

Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları

Her kısıtlama veya hakkı ölçülebilir mali sonuca çevirin: terkin/düzeltme maliyeti, finansman gecikmesi, kullanım kaybı, uyuşmazlık riski veya yeniden satış etkisi. İrtifak hakkı, bir taşınmazın başka kişi veya taşınmaz yararına belirli kullanıma ya da yararlanmaya katlanmasını gerektiren ayni haktır.

Yazar / inceleyen: JUANA Real Estate Son inceleme: 2026-08-20
Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları

Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları

Birincil resmî kanıt

Her kısıtlama veya hakkı ölçülebilir mali sonuca çevirin: terkin/düzeltme maliyeti, finansman gecikmesi, kullanım kaybı, uyuşmazlık riski veya yeniden satış etkisi. İrtifak hakkı, bir taşınmazın başka kişi veya taşınmaz yararına belirli kullanıma ya da yararlanmaya katlanmasını gerektiren ayni haktır. Tür, yararlanan/yüklü taşınmaz, alan veya güzergâh, süre ve planlanan kullanım/finansmana etkisini inceleyin. Tapu Sicili Tüzüğü irtifakların sicile yazımını düzenler; TKGM ayrıca tesis ve feragat işlemlerini yayımlar. Etkiyi yalnız kısa kayıt adından değil, sicil ve tesis belgesinden birlikte okuyun. Yalnızca kaydın desteklediği belirli harç, gecikme, kullanım kısıtı veya ek uzmanlık adımı gibi sonuçları izleyin; dayanaksız parasal tahmin üretmeyin.

Temel doğrulama noktaları

Tapu Sicili Tüzüğü irtifakların sicile yazımını düzenler; TKGM ayrıca tesis ve feragat işlemlerini yayımlar. Etkiyi yalnız kısa kayıt adından değil, sicil ve tesis belgesinden birlikte okuyun. Her kısıtlama veya hakkı ölçülebilir mali sonuca çevirin: terkin/düzeltme maliyeti, finansman gecikmesi, kullanım kaybı, uyuşmazlık riski veya yeniden satış etkisi.

Belge ve kimlik eşleştirmesi

İrtifak hakkı, bir taşınmazın başka kişi veya taşınmaz yararına belirli kullanıma ya da yararlanmaya katlanmasını gerektiren ayni haktır. Tür, yararlanan/yüklü taşınmaz, alan veya güzergâh, süre ve planlanan kullanım/finansmana etkisini inceleyin. Her kısıtlama veya hakkı ölçülebilir mali sonuca çevirin: terkin/düzeltme maliyeti, finansman gecikmesi, kullanım kaybı, uyuşmazlık riski veya yeniden satış etkisi.

Zamanlama ve değişiklik riski

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Önce “Yabancı alıcı işlemlerinde TKGM; kimlik bilgileri, binalar için deprem sigortası ve uygulanabildiği durumlarda döviz alım belgesi gibi işlem belgelerini listeler.” ile “Sağlam bir inceleme; ada/parsel, bağımsız bölüm, mülkiyet payı ve takyidatı önemli bir ödeme öncesinde aynı taşınmazla eşleştirir.” karşılaştırılmalı; uyuşmazlık varsa “Hak veya yükümlülüğü değiştiren sözleşme ya da ek öncesinde.” bağımsız kontrol olarak kullanılmalıdır. Kanıtlar aynı taşınmaz ve aynı işlem dönemine ait olmalıdır.

Kontrolün tamamlanma ölçütü

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Satıcının gönderdiği görüntüyle yetinmeyin. Kayıt veya hakkı erişilebilir resmi kanaldan yeniden doğrulayın; numara, tarih, kapsam ve yetkili tarafı karşılaştırın. İrtifak hakkı, bir taşınmazın başka kişi veya taşınmaz yararına belirli kullanıma ya da yararlanmaya katlanmasını gerektiren ayni haktır. Tür, yararlanan/yüklü taşınmaz, alan veya güzergâh, süre ve planlanan kullanım/finansmana etkisini inceleyin. Tapu Sicili Tüzüğü irtifakların sicile yazımını düzenler; TKGM ayrıca tesis ve feragat işlemlerini yayımlar. Etkiyi yalnız kısa kayıt adından değil, sicil ve tesis belgesinden birlikte okuyun.

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Bu kontrolde hangi resmî kanıt esas alınmalıdır?

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Birden fazla sürüm varsa yalnız tarihe bakarak en yenisini geçerli saymayın. İşlem numarası, düzenleyen makam, taşınmaz bilgileri ve bağlı sicil kaydını karşılaştırın. İrtifak hakkı, bir taşınmazın başka kişi veya taşınmaz yararına belirli kullanıma ya da yararlanmaya katlanmasını gerektiren ayni haktır. Tür, yararlanan/yüklü taşınmaz, alan veya güzergâh, süre ve planlanan kullanım/finansmana etkisini inceleyin. Tapu Sicili Tüzüğü irtifakların sicile yazımını düzenler; TKGM ayrıca tesis ve feragat işlemlerini yayımlar. Etkiyi yalnız kısa kayıt adından değil, sicil ve tesis belgesinden birlikte okuyun.

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında İşlem dosyasında hangi ayrıntılar birbiriyle uyuşmalıdır?

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Gelecekteki alıcı veya bankanın aynı kısıtlama/hakkı nasıl değerlendireceğini düşünün. Bugün karmaşık açıklama gerektiriyorsa çıkışta da gerekecektir; yatırım öncesi belge, terkin veya kabul planı oluşturun. İrtifak hakkı, bir taşınmazın başka kişi veya taşınmaz yararına belirli kullanıma ya da yararlanmaya katlanmasını gerektiren ayni haktır. Tür, yararlanan/yüklü taşınmaz, alan veya güzergâh, süre ve planlanan kullanım/finansmana etkisini inceleyin. Tapu Sicili Tüzüğü irtifakların sicile yazımını düzenler; TKGM ayrıca tesis ve feragat işlemlerini yayımlar. Etkiyi yalnız kısa kayıt adından değil, sicil ve tesis belgesinden birlikte okuyun.

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Hangi uyumsuzluk ek doğrulama gerektirir?

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Tapu Sicili Tüzüğü irtifakların sicile yazımını düzenler; TKGM ayrıca tesis ve feragat işlemlerini yayımlar. Etkiyi yalnız kısa kayıt adından değil, sicil ve tesis belgesinden birlikte okuyun. Satıcının gönderdiği görüntüyle yetinmeyin. Kayıt veya hakkı erişilebilir resmi kanaldan yeniden doğrulayın; numara, tarih, kapsam ve yetkili tarafı karşılaştırın. Yalnızca kaydın desteklediği belirli harç, gecikme, kullanım kısıtı veya ek uzmanlık adımı gibi sonuçları izleyin; dayanaksız parasal tahmin üretmeyin.

Birincil resmî kaynaklar

Sık sorulan sorular

satıcı, banka ve diğer tarafların verileri uyuşmadığında irtifak hakları için hangi belge alanları veya hukuki ayrıntılar en önemlidir?

Her kısıtlama veya hakkı ölçülebilir mali sonuca çevirin: terkin/düzeltme maliyeti, finansman gecikmesi, kullanım kaybı, uyuşmazlık riski veya yeniden satış etkisi. İrtifak hakkı, bir taşınmazın başka kişi veya taşınmaz yararına belirli kullanıma ya da yararlanmaya katlanmasını gerektiren ayni haktır. Tür, yararlanan/yüklü taşınmaz, alan veya güzergâh, süre ve planlanan kullanım/finansmana etkisini inceleyin. Tapu Sicili Tüzüğü irtifakların sicile yazımını düzenler; TKGM ayrıca tesis ve feragat işlemlerini yayımlar. Etkiyi yalnız kısa kayıt adından değil, sicil ve tesis belgesinden birlikte okuyun. Yalnızca kaydın desteklediği belirli harç, gecikme, kullanım kısıtı veya ek uzmanlık adımı gibi sonuçları izleyin; dayanaksız parasal tahmin üretmeyin.

satıcı, banka ve diğer tarafların verileri uyuşmadığında irtifak hakları konusunda ne yanlış gidebilir ve hangi kanıt sorunu çözer?

Tapu Sicili Tüzüğü irtifakların sicile yazımını düzenler; TKGM ayrıca tesis ve feragat işlemlerini yayımlar. Etkiyi yalnız kısa kayıt adından değil, sicil ve tesis belgesinden birlikte okuyun. Her kısıtlama veya hakkı ölçülebilir mali sonuca çevirin: terkin/düzeltme maliyeti, finansman gecikmesi, kullanım kaybı, uyuşmazlık riski veya yeniden satış etkisi.

satıcı, banka ve diğer tarafların verileri uyuşmadığında irtifak hakları hakkında hangi resmî bilgi doğrulanmalıdır?

İrtifak hakkı, bir taşınmazın başka kişi veya taşınmaz yararına belirli kullanıma ya da yararlanmaya katlanmasını gerektiren ayni haktır. Tür, yararlanan/yüklü taşınmaz, alan veya güzergâh, süre ve planlanan kullanım/finansmana etkisini inceleyin. Her kısıtlama veya hakkı ölçülebilir mali sonuca çevirin: terkin/düzeltme maliyeti, finansman gecikmesi, kullanım kaybı, uyuşmazlık riski veya yeniden satış etkisi.

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Kanıt ne zaman yenilenmelidir?

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Önce “Yabancı alıcı işlemlerinde TKGM; kimlik bilgileri, binalar için deprem sigortası ve uygulanabildiği durumlarda döviz alım belgesi gibi işlem belgelerini listeler.” ile “Sağlam bir inceleme; ada/parsel, bağımsız bölüm, mülkiyet payı ve takyidatı önemli bir ödeme öncesinde aynı taşınmazla eşleştirir.” karşılaştırılmalı; uyuşmazlık varsa “Hak veya yükümlülüğü değiştiren sözleşme ya da ek öncesinde.” bağımsız kontrol olarak kullanılmalıdır. Kanıtlar aynı taşınmaz ve aynı işlem dönemine ait olmalıdır.

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Bu kontrol ne zaman tamamlanmış sayılır?

“Maliyet Sonucu İzleme — İrtifak hakları” kapsamında Satıcının gönderdiği görüntüyle yetinmeyin. Kayıt veya hakkı erişilebilir resmi kanaldan yeniden doğrulayın; numara, tarih, kapsam ve yetkili tarafı karşılaştırın. İrtifak hakkı, bir taşınmazın başka kişi veya taşınmaz yararına belirli kullanıma ya da yararlanmaya katlanmasını gerektiren ayni haktır. Tür, yararlanan/yüklü taşınmaz, alan veya güzergâh, süre ve planlanan kullanım/finansmana etkisini inceleyin. Tapu Sicili Tüzüğü irtifakların sicile yazımını düzenler; TKGM ayrıca tesis ve feragat işlemlerini yayımlar. Etkiyi yalnız kısa kayıt adından değil, sicil ve tesis belgesinden birlikte okuyun.

Kaynaklar

İlgili içerik

Gayrimenkul Akademisi
JUANA Akıllı Site AjanıJUANA genel bölümlerini, sayfalarını ve içeriklerini bilir
Danışmanımız sizinle iletişime geçsin mi?
Ajan yalnızca sitenin genel içeriğinde arama yapar. Hizmeti geliştirmek için sohbet ve gezinme verileri saklanabilir; özel yönetim/müşteri verileri ziyaretçilere gösterilmez.